RSS feed for Jason

Jason has logged 413 entries for films during 2008.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Sentence

Death Sentence

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Transsiberian

Transsiberian

2008
×
★★½
Edit this entry  
14
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen River

Frozen River

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
6/64: Mom and Dad (An Otto Mühl Happening)

6/64: Mom and Dad (An Otto Mühl Happening)

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi to the Dark Side

Taxi to the Dark Side

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Billy the Kid

Billy the Kid

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Red

Red

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Class

The Class

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lion's Den

Lion's Den

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Johnny Handsome

Johnny Handsome

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Life of the Dead

The Life of the Dead

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Beloved

The Beloved

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Revanche

Revanche

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
My Sex Life... or How I Got Into an Argument

My Sex Life... or How I Got Into an Argument

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
W.

W.

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★½
Edit this entry