RSS feed for Jason

Jason has logged 65 entries for films during August 2008.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diggstown

Diggstown

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Undisputed

Undisputed

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Thank You, Mr. President: Helen Thomas at the White House

Thank You, Mr. President: Helen Thomas at the White House

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Traitor

Traitor

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Street Kings

Street Kings

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dixie Chicks: Shut Up and Sing

Dixie Chicks: Shut Up and Sing

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Quid Pro Quo

Quid Pro Quo

2008
×
★★
Edit this entry  
22
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Street Kings

Street Kings

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Éric Rohmer, preuves à l’appui

Éric Rohmer, preuves à l’appui

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Failure: Chuck Connelly Not for Sale

The Art of Failure: Chuck Connelly Not for Sale

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kongo

Kongo

1932
×
★★★½
Edit this entry  
19
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue

Rogue

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Operation Mad Ball

Operation Mad Ball

1957
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Notorious Landlady

The Notorious Landlady

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
My Sister Eileen

My Sister Eileen

1955
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Edit this entry  
14
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Witches

The Witches

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
WΔZ

WΔZ

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Birdy

Birdy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Flags

Little Flags

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
Blessed Are the Dreams of Men

Blessed Are the Dreams of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chain

Chain

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Moon in the Gutter

The Moon in the Gutter

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vikings

The Vikings

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Badlanders

The Badlanders

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry