Sort by

Jason has logged 124 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★½
Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Opportunity Knocks

Opportunity Knocks

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Over Your Dead Body

Over Your Dead Body

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Eden

Eden

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Gradiva

Gradiva

2014
×
Edit this entry  
19
Best Seller

Best Seller

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Rover

The Rover

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Somebody

Somebody

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Proxy

Proxy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Locke

Locke

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry