RSS feed for Jason

Jason has logged 94 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Cassis

Cassis

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Secret Invasion

The Secret Invasion

1964
×
★★★½
Edit this entry  
16
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
American Hot Wax

American Hot Wax

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
All the Colors of Giallo

All the Colors of Giallo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Senso

Senso

1954
×
★★½
Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Mohawk

Mohawk

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
D.O.A.

D.O.A.

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Detroit

Detroit

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Post

The Post

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
I Called Him Morgan

I Called Him Morgan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Blood of My Blood

Blood of My Blood

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Selma

Selma

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Edit this entry