Highest rated films

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★

  • The Kids Are All Right

    ★★★★

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • California Split

    ★★★★★

  • A Christmas Tale

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • The Game

    ★★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★½

  • I'm Not There.

    ★★★★½

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★½

  • Pat Garrett & Billy the Kid

    ★★★★½

  • A New Leaf

    ★★★★½

  • The Tall T

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 218 Films watched
  • 18.2 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Time Out

Jan 1

Most Watched

True Grit

twice

Zodiac

twice

Enter the Void

twice

The Ghost Writer

twice

Shutter Island

twice

Last Film

True Grit

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
134 films
Thriller
69 films
Comedy
50 films
Action
43 films
Crime
42 films
Mystery
37 films
Romance
31 films
Documentary
23 films
Adventure
23 films
Horror
20 films
USA
161 films
France
36 films
UK
29 films
Germany
13 films
Canada
11 films
Italy
7 films
Spain
6 films
Belgium
5 films
Japan
4 films
South Korea
3 films
English
190 films
French
34 films
Spanish
21 films
German
13 films
Italian
12 films
Japanese
8 films
Russian
7 films
Korean
5 films
Arabic
4 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Rear Window
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Win/Win
Average weighted rating:

3.3

Films Jason watched in 2010

  • True Grit
  • A Christmas Tale
  • The Game
  • How Do You Know
  • Love Exposure
  • Shirin
  • Just Anybody
  • Joan Rivers: A Piece of Work
  • TRON: Legacy
  • The Company Men
  • All Good Things
  • Devil
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • Son of Paleface
  • True Grit
  • Smash His Camera
  • Wild Grass
  • Zodiac
  • The Next Three Days
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Biutiful
  • Somewhere
  • Centurion
  • The King's Speech
  • The Fighter
  • Fair Game
  • Another Year
  • 127 Hours
  • The Tillman Story
  • Black Swan
  • Rabbit Hole
  • Four Lions
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Morgen
  • Some Days Are Better Than Others
  • The Myth of the American Sleepover
  • Submarino
  • Outrage
  • Win/Win
  • Cropsey
  • 13 Assassins
  • Certified Copy
  • The Wild and Wonderful Whites of West Virginia
  • American Grindhouse
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • A Screaming Man
  • Oki's Movie
  • Hahaha
  • Blue Valentine
  • Animal Kingdom
  • Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)
  • Amer
  • I Bury the Living
  • You Will Meet a Tall Dark Stranger
  • Hereafter
  • My Soul to Take
  • Jackass 3D
  • Land of the Dead
  • Pontypool
  • The Return of the Living Dead
  • Catfish
  • The Social Network
  • Enter the Void
  • Enter the Void
  • Wonder Boys
  • Easy A
  • The Town
  • The Exploding Girl
  • Bronson
  • Tales from the Script
  • The Art of the Steal
  • Date Night
  • The Losers
  • Final Flesh
  • Valhalla Rising
  • Harry Brown
  • Machete
  • The Ghost Writer
  • The American
  • The Last Exorcism
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Other Guys
  • Piranha 3D
  • Salt
  • The Expendables
  • Bluebeard
  • The Big Steal
  • California Split
  • The Long Goodbye
  • The Mercenary
  • To Be or Not to Be
  • The Crimson Kimono
  • The Kids Are All Right
  • Youth in Revolt
  • Chloe
  • From Paris with Love
  • The Book of Eli
  • Inception
  • Brooklyn's Finest
  • Predators
  • The Don Is Dead
  • See No Evil
  • The Killer Inside Me
  • Anton Chekhov's The Duel
  • Rear Window
  • The Last Airbender
  • Macon County Line
  • Two-Lane Blacktop
  • Toy Story 3
  • Day & Night
  • Electra Glide in Blue
  • Winter's Bone
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • They Live
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Splice
  • Iron Man 2
  • 99 and 44/100% Dead
  • Total Recall
  • The Killer Is Loose
  • Everyone Else
  • A Tale of Springtime
  • Pauline at the Beach
  • Freeway
  • Kick-Ass
  • Helvetica
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Frantic
  • You're Gonna Miss Me: A Film About Roky Erickson
  • Exit Through the Gift Shop
  • The King of Comedy
  • Making Plans for Lena
  • Rapt
  • Welcome to L.A.
  • We Live in Public
  • The Firm
  • The Man with Two Brains
  • Law Abiding Citizen
  • Brief Crossing
  • Zodiac
  • Fantastic Mr. Fox
  • American Madness
  • Lady for a Day
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Mulholland Drive
  • The Tall T
  • Pat Garrett & Billy the Kid
  • Julie & Julia
  • Night Falls on Manhattan
  • Escape from Alcatraz
  • This Film Is Not Yet Rated
  • Street Fight
  • Who the #$&% Is Jackson Pollock?
  • Greenberg
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist
  • Death Hunt
  • Sniper
  • Death and the Maiden
  • The Ninth Gate
  • Chinatown
  • The Terminal Man
  • No Impact Man
  • Seven Men from Now
  • Freebie and the Bean
  • Food, Inc.
  • Affliction
  • Alice in Wonderland
  • Paranormal Activity
  • K-19: The Widowmaker
  • Point Break
  • Terror Train
  • The Loveless
  • Green Zone
  • The Crazies
  • Bottle Rocket
  • Breaking Away
  • Training Day
  • Boogie Nights
  • Shampoo
  • The Ghost Writer
  • Shutter Island
  • Shutter Island
  • Star 80
  • Buffalo '66
  • A Single Man
  • Crazy Heart
  • Edge of Darkness
  • The Wolfman
  • 52 Pick-Up
  • The Exiles
  • Killer of Sheep
  • The Messenger
  • Night and Day
  • Home
  • A Day with the Boys
  • Reflections of Evil
  • Black Dynamite
  • World of Glory
  • The Haunted World of El Superbeasto
  • I'm Not There.
  • Inglourious Basterds

See all 218

World Map

Highly rated films Jason is yet to see

  • Who Killed Captain Alex?
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Sherlock: The Great Game
  • This Is England '86
  • Stranger Things
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more