Highest rated films

  • Amour

    ★★★★½

  • Holy Motors

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★

  • The Imposter

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • The Game

    ★★★★½

  • JFK

    ★★★★½

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • Cutter's Way

    ★★★★½

  • Moneyball

    ★★★★

  • Grizzly Man

    ★★★★

  • Senna

    ★★★★

  • Mauvais Sang

    ★★★★

  • The Deep Blue Sea

    ★★★★

  • This Must Be the Place

    ★★★★

  • How Do You Know

    ★★★★

  • The Legend of Hell House

    ★★★★

  • The Times of Harvey Milk

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 123 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Senna

Jan 1

Most Watched

Django Unchained

3 times

Zero Dark Thirty

twice

The Dark Knight Rises

twice

Holy Motors

twice

Margaret

twice

Last Film

JFK

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
76 films
Thriller
37 films
Crime
30 films
Action
28 films
Comedy
24 films
Romance
18 films
Mystery
13 films
Documentary
12 films
Adventure
12 films
Sci Fi
9 films
USA
87 films
France
22 films
UK
13 films
Germany
7 films
Italy
4 films
Canada
4 films
Japan
3 films
Romania
3 films
Spain
3 films
Portugal
2 films
English
105 films
French
18 films
Spanish
9 films
German
7 films
Italian
6 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Portuguese
3 films
Arabic
3 films
Romanian
3 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Night of the Hunter
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

How Do You Know
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Better Than Something: Jay Reatard
Average weighted rating:

3.6

Films Jason watched in 2012

  • JFK
  • How Do You Know
  • Zero Dark Thirty
  • Hitchcock
  • Argo
  • The Getaway
  • The Game
  • The Hunger Games
  • Django Unchained
  • The Dark Knight Rises
  • Promised Land
  • Skyfall
  • Frankenweenie
  • The Imposter
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Compliance
  • The Muppet Movie
  • Take This Waltz
  • Leningrad Cowboys Go America
  • Django Unchained
  • Django Unchained
  • Zero Dark Thirty
  • Face/Off
  • Mauvais Sang
  • Le Pont du Nord
  • Boy Meets Girl
  • The Devil, Probably
  • Holy Motors
  • Rust and Bone
  • Amour
  • Brute Force
  • The Times of Harvey Milk
  • Louie Bluie
  • Grizzly Man
  • The War Room
  • This Must Be the Place
  • The Weather Underground
  • Mimic
  • Silver Lode
  • Dark Shadows
  • The ABCs of Death
  • Like Someone in Love
  • The Central Park Five
  • Eat Sleep Die
  • Tabu
  • Something in the Air
  • Leviathan
  • Berberian Sound Studio
  • Beyond the Hills
  • Holy Motors
  • Everybody in Our Family
  • Post Tenebras Lux
  • Reality
  • Beautiful Girls
  • Zodiac
  • Seven Psychopaths
  • The Amityville Horror
  • Jack's Back
  • The Legend of Hell House
  • Looper
  • Beverly Hills Cop
  • Assault on Precinct 13
  • The Night of the Hunter
  • Magic Mike
  • Witness for the Prosecution
  • Tequila Sunrise
  • The Master
  • Lawless
  • Premium Rush
  • Cosmopolis
  • Rob Roy
  • God Bless America
  • F/X2
  • F/X
  • Killer Joe
  • Hara-Kiri: Death of a Samurai
  • Across 110th Street
  • Pearl Jam Twenty
  • 21 Jump Street
  • Cutter's Way
  • The Dark Knight Rises
  • Lockout
  • Safe House
  • The Way of the Gun
  • Sneakers
  • To Rome with Love
  • Bernie
  • Margaret
  • Primal Fear
  • Prometheus
  • Moonrise Kingdom
  • The Grey
  • The Avengers
  • Damsels in Distress
  • The Cabin in the Woods
  • Into the Abyss
  • The Raid
  • The Deep Blue Sea
  • L.A. Confidential
  • Game Change
  • Better Than Something: Jay Reatard
  • Four Nights of a Dreamer
  • The Big Bird Cage
  • The Ides of March
  • Killer Elite
  • Elite Squad: The Enemy Within
  • Monsters
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Putty Hill
  • Margaret
  • Young Adult
  • Moneyball
  • Shit Year
  • Warrior
  • Weekend
  • Tuesday, After Christmas
  • Miss Bala
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Videodrome
  • Carnage
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • We Bought a Zoo
  • Senna

World Map

Highly rated films Jason is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Out-Takes from the Life of a Happy Man
  • Wolf Children
  • McCullin

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more