2019

Jason Overbeck Jason Overbeck’s year to date

Jason’s highest rated films

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • The Innocents

    ★★★★½

  • House of Tolerance

    ★★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • The Last Seduction

    ★★★★½

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • The Heiress

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Drive a Crooked Road

    ★★★★½

  • The Big Heat

    ★★★★½

  • Hellzapoppin'

    ★★★★½

  • De Palma

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 316 Films watched
  • 31.6 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Boyhood

Jan 1

Most Watched

Once Upon a Time... in Hollywood

twice

Last Film

Parasite

Oct 14

Genres, Countries & Languages

Drama
124 films
Thriller
104 films
Horror
69 films
Action
69 films
Comedy
58 films
Crime
52 films
Sci Fi
36 films
Documentary
34 films
Adventure
30 films
Romance
30 films
USA
246 films
UK
34 films
France
20 films
Italy
18 films
Canada
9 films
Spain
7 films
Japan
7 films
Belgium
7 films
China
4 films
Denmark
4 films
English
290 films
French
27 films
Italian
26 films
Spanish
25 films
German
15 films
Russian
11 films
Japanese
7 films
Portuguese
6 films
Chinese
4 films
Swedish
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 139 Added 1572

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jason’s most liked review

I Am Easy to Find

★★★½

Emotionally scattershot, switching between personal and general points of reference, so several observations may go by before one strikes a personal chord. For me, I went through this mostly emotionally removed and then subtitle "She promised her husband he'd die at home" appears onscreen and I can't even type that…

More reviews

Jason’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The 15:17 to Paris
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Woodpecker Wanted

Films watched in 2019

  • Parasite
  • The Innocents
  • Echo in the Canyon
  • Symptoms
  • The Slumber Party Massacre
  • Chopping Mall
  • The Reflecting Skin
  • Shocker
  • The Passing
  • The Tingler
  • The Entity
  • Joker
  • Prey
  • His Kind of Woman
  • House of Tolerance
  • First Love
  • Beyond The Law
  • The Lodge
  • Pit Stop
  • Loving
  • Dolemite
  • Cookie's Fortune
  • Matchless
  • Private Parts
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Ad Astra
  • Westwood: Punk, Icon, Activist
  • The Gay Divorcee
  • 10 to Midnight
  • Duck Soup
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Hustlers
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • The Devil and Daniel Johnston
  • Report to the Commissioner
  • Shadow
  • Booksmart
  • Black Moon Rising
  • The Killer That Stalked New York
  • Blue Note Records: Beyond the Notes
  • Child's Play 2
  • Plunder Road
  • A Walk in the Clouds
  • Manhunter
  • Young and Innocent
  • The New Kids
  • The Initiation
  • Cold Sweat
  • Putney Swope
  • The Blob
  • Red Eye
  • Good Boys
  • The Great Buster: A Celebration
  • Gambling Lady
  • Cabin Boy
  • Split Image
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Road House
  • The Hired Hand
  • Troll 2
  • Rounders
  • The Last Seduction
  • Paris Is Burning
  • The Descent
  • Escape Room
  • Eye of the Devil
  • The Wrecking Crew
  • Light of My Life
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • Baby
  • Daybreak Express
  • Hare Krishna
  • Jonas Mekas in Kodachrome Days
  • Report from Millbrook
  • Cassis
  • Notes on the Circus
  • Amazing Grace
  • Modern Girls
  • Hooper
  • One on Top of the Other
  • Heat
  • Jaws 2
  • Wanted: Dead or Alive
  • The Nightingale
  • Alice Sweet Alice
  • Long Shot
  • Girlfriends
  • Pendulum
  • Between the Lines
  • Model Shop
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • The Jeep
  • Uptight
  • The Running Jumping & Standing Still Film
  • Blast
  • Shazam!
  • Blind Fury
  • A Breed Apart
  • Hollywood Man
  • The Losers
  • Sword of Trust
  • Nightmare Cinema
  • Crawl
  • The Prowler
  • Cry Danger
  • Dark Passage
  • Casablanca
  • MacGruber
  • Gunman's Walk
  • Deadwood: The Movie
  • Comedian
  • Pioneer
  • The Secret Invasion
  • Getting Straight
  • Spider-Man: Far from Home
  • Fantastic Voyage
  • Cujo
  • Wicked, Wicked
  • Any Gun Can Play
  • Woodpecker Wanted
  • Murderers' Row
  • Cat Ballou
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Boogie Nights
  • Dumbo
  • Holiday
  • High Noon
  • Midsommar
  • The Costume Designer
  • The Heiress
  • Anna
  • Anima
  • Deathrow Gameshow
  • Whirlpool
  • Cut-Throats Nine
  • Toy Story 4
  • Nightmare
  • The Snake Pit
  • Satan's Slave
  • The Dead Don't Die
  • Pet Sematary
  • Red Rock West
  • The Gorgon
  • Destroy All Monsters
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Principal
  • Domino
  • Godzilla
  • Aniara
  • The Jericho Mile
  • The Perfection
  • American Made
  • Bumblebee
  • Signs
  • Blood Harvest
  • Blind Woman's Curse
  • Party Line
  • Fatal Attraction
  • The Glass Bottom Boat
  • Out for Justice
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Dave
  • The Last Boy Scout
  • The Coming of Sin
  • They Shall Not Grow Old
  • Boyz n the Hood
  • Please Don't Eat the Daisies
  • Pillow Talk
  • I Am Easy to Find
  • Keoma
  • Her Smell
  • Under the Silver Lake
  • Fourteen
  • Cry of a Prostitute
  • Avengers: Endgame
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Fifth Cord
  • Sugar Cookies
  • The Lineup
  • The Suckling
  • Pressing On: The Letterpress Film
  • Get Out Your Handkerchiefs
  • The Winslow Boy
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Drive a Crooked Road
  • The Big Heat
  • Hard Ticket to Hawaii
  • Mary Poppins Returns
  • The Burglar
  • Diary of a Pregnant Woman
  • Nightfall
  • So Dark the Night
  • My Name Is Julia Ross
  • Miami Connection
  • Stick
  • Minnie and Moskowitz
  • Malibu High
  • Shoot-Out At Medicine Bend
  • Hellzapoppin'
  • The Relic
  • Witness

See all 316

Highly rated films Jason missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Marriage Story
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • The Irishman

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more