• Where'd You Go, Bernadette

    Where'd You Go, Bernadette

    ½

    What. A. Disaster. How can this movie possibly be by the same director as the almighty "Scanner Darkly"? Yikes. Linklater went from hero to zero. I guess fifteen years can make one's brain deteriorate.

    The idea of the story is- well, it's... not bad. Being that- what is it makes a person go crazy? Does creating art in and of itself cure craziness? Is the absence of creating art what causes insanity, is insanity truly a condition as the science…

  • The Grudge

    The Grudge

    ★★★★

    I don’t care what the Hollywood machine says- “The Grudge” (the movie, in theaters now- of which is named after the “Tool” song*) was EPIC! A powerful start to the new year! It probably will go down as one of the biggest flops of 2020. With that said- I just totally loved it! Scary, unsettling, offensive, provocative, with totally cliche and predictable jump scares- all of the ingredients that make for the most fun time ever! Not to mention the…

  • Joker

    Joker

    ★★★

    First and foremost- this film was by all means very well done. Visuals, acting, direction, it was all there. A well-crafted work of art. I loved the Lovecraft reference of the “Arkham Asylum” (apparently a staple of Batman films and comics) and I appreciated the plethora of comedic moments, especially the one-liners.
         That being said, while I respect the craft of the film, I still found it to be rather disappointing. The main reason is because of the…

  • Black Rain

    Black Rain

    ★★★★★

    Gorgeous. Riveting. Suspenseful. Emotional. Quite possibly the most underrated movie of all time. The eerie soundtrack, intriguing visuals, dynamic plot, extreme attention to detail, it just totally flows in a movie that is really in it’s essence about friends, family, and struggle. It was incredibly captivating right up until the very last second. The full heightened sensory experience that is this masterpiece should serve as a template for the movies of today and forever! Bravo!

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★★

    A whole bundle of fun! An epic adventure for all ages! I read these books way back in the day when I was a young lad. Great to see how these little stories were incorporated into one main story as a whole. Trippy visuals, jump scares that actually were legit scary, themes of family and friendship, this was a wild ride and I highly recommend it! I do gather that this was essentially a movie for young people, so obviously…

  • Megaforce

    Megaforce

    ★★★★

    Best-Worst movie of all time! The plethora of campy beyond-epic fails  included spandex, awkward dance moves, embarrassing catch phrases, holograms, over-the-top artillery, and a good ole love story! Simply amazing.

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

    Just rewatched this for the first time in over ten years. Simply gorgeous! Such a tasteful combination of martial arts, philosophy, lush landscapes, and love stories. The fight scenes are serene and captivating, and there is just the right amount of them. I would have liked to see a little bit more flying. It was so cool! I suppose it’s a good idea to leave them wanting more. A timeless masterpiece!

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★★★

    Amazing! This is quite possibly my favorite Spike Lee joint, and definitely in the top 5 movies of 2018. Funny, thought-provoking, and emotional. Bravo.

  • Ready Player One

    Ready Player One

    Absolute garbage and a waste of time. I guess maybe it’s meant for kids but I think it’s a crummy movie no matter what age.

  • TerrorVision

    TerrorVision

    ★★

    Fun and ridiculous! To be enjoyed on a surface level. Low rating but still a “like.” That’s just how it goes.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

    Two years of waiting for the new Tarantino movie ("Once Upon a Time in Hollywood"), and after FINALLY watching it, the verdict is…................. of…….......................... disappointment. In fact, I would go as far to say- don't even bother going to see it. Unlike the movies in my own personal Tarantino Trilogy*, this was not a movie of escapist fun and over-the-top ridiculous shenanigans. It was, instead, a movie that was blatantly trying to make a statement (of which I disagree with),…

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★½

    Simply put- This movie was terrible! Quite possibly the worst acting duo performance I’ve ever seen of Tom Cruise and Nicole Kidman. I simply can’t even fathom that it’s directed by Kubrick. Not even close to being consistent with his other (beyond brilliant) films. I didn’t feel even a single second of any suspension of disbelief. Oh well. C’est la vie.