Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
BenVasion

BenVasion

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for BenVasion
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • BenVasion’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Hell or High Water

    Hell or High Water 2016

    ★★★★½ Watched by BenVasion 18 May 2022 2

    I forgot how good this movie is. Ben Foster needs to be in more stuff. My favorite quote of the movie “The restaurant has a rattlesnake for a waitress.”

  • The Lego Movie

    The Lego Movie 2014

    ★★★★½ Watched by BenVasion 17 May 2022 1

    Police Alligators

  • Kiss Kiss Bang Bang

    Kiss Kiss Bang Bang 2005

    ★★★★★ Watched by BenVasion 15 May 2022

    More like 🅱️ased Perry.

  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★½ Watched by BenVasion 15 May 2022 2

    It’s taken me five and a half years to finally watch this. Man I wish I had the opportunity to see this in the theater! All of those one takes were *muah* GORGEOUS! Also, did the bassist in Keith’s band look like Ben Roethliesberger to anyone else? No? Just me, ok.

  • Boiling Point

    Boiling Point 2021

    ★★★★ Watched by BenVasion 13 May 2022 1

    Movie nights with friends are tight.

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    Apollo 10½: A Space Age Childhood 2022

    ★★★½ Watched by BenVasion 13 May 2022

    Watched this for two reasons. 
    1.) I love Richard Linklater. 2.) An actor I’ve worked with on two sets was in this.

    There were parts of this that I really liked. However, there was a part of the movie that felt like a 40 minute exposition dump that really wasn’t need. That exposition dump is why I give this a 3.5/5. The animation style was unique. I really liked it.


    I really liked seeing an animated version of that actor I know pop up. Always gonna support him.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines 2021

    ★★★★½ Watched by BenVasion 11 May 2022 4

    I ….. am…. DOG!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★ Watched by BenVasion 10 May 2022

    Sam Raimi and His Multiverse of Madness.

  • Doctor Strange

    Doctor Strange 2016

    ★★★½ Watched by BenVasion 05 May 2022 1

    Damn, this happened to my buddy Eric.

  • Nine Days

    Nine Days 2020

    ★★★★★ Rewatched by BenVasion 25 Apr 2022 1

    This is the best film I’ve watched in my Understanding Film Class. I adore this movie. Made me cry again. I don’t think I’ll ever not cry while watching this.

  • Gizmo

    Gizmo

    ★★★★★ Rewatched by BenVasion 23 Apr 2022

    🐈

  • Cryo

    Cryo 2022

    ★★★★ Watched by BenVasion 22 Apr 2022

    🅱️ased

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14

Review Tags

83
  • hbo max
  • horrible
  • cgi
  • monster
  • bad
  • comedy
  • godzilla
  • kong
  • shooting
  • toxic
  • weiner
  • 2006
  • a 24
  • alex wolff
  • andy samberg
  • ari aster
  • audio
  • blood
  • blood diamond
  • bo burnham
  • cage
  • cats
  • covid
  • deep focus
  • denis villneuve
  • diamond
  • dicaprio
  • disney
  • djimon
  • dogs
  • drama
  • duncan idaho
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro