Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Tuesday

Tuesday

2015
×
Edit this entry  
30
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Close

Close

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Plastic Dream

Plastic Dream

2021
×
Edit this entry  
18
Octopus

Octopus

2019
×
Edit this entry  
18
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★
Edit this entry  
18
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Piano Piano Kid

Piano Piano Kid

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★
Edit this entry  
08
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Aloners

Aloners

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
I Travelled 9000 km to Give It to You

I Travelled 9000 km to Give It to You

2007
×
Edit this entry  
25
Six Days

Six Days

2002
×
Edit this entry  
22
Squad

Squad

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Invisible Walls: Tales of Insecurity

Invisible Walls: Tales of Insecurity

2016
×
Edit this entry  
13
Tetrist

Tetrist

2011
×
Edit this entry  
13
Stiletto

Stiletto

2021
×
Edit this entry  
13
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
11
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
balconies where i met with solomon

balconies where i met with solomon

×
Edit this entry  
28
for beginners: vertigo

for beginners: vertigo

×
Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Edit this entry  
25
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
MOTHER

MOTHER

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★
Edit this entry