Sort by

yağmur has logged 214 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whisky

Whisky

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fractured

Fractured

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
26
On the Way to School

On the Way to School

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
G.O.R.A.

G.O.R.A.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goodbye Solo

Goodbye Solo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Short Film About Wong Kar Wai

A Short Film About Wong Kar Wai

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside

Inside

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
07
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Killers

The Killers

1956
×
★★★
Edit this entry  
29
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Maelström

Maelström

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★
Edit this entry  
25
The Confession

The Confession

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fate

Fate

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Folded Wish

A Folded Wish

2020
×
Edit this entry  
10
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Third Page

The Third Page

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry