• Volver

    Volver

    ★★★½

    penelope ne kadın ama di mi

  • Compartment No. 6

    Compartment No. 6

    ★½

    mubi o kadar reklamını yaptı ki iyi sandım fos çıktı vıttırıvızık filmlerden biri daha

  • Love, Rosie

    Love, Rosie

    ★★★½

    manitanın "aşkım o benim kardeşim gibi" dediği kankası:

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    klasik bi romanın günümüz sinemasına bu kadar iyi uyarlanması beni felaket duygulandırdı greta gerwig ten allah razı olsun damarlarımda şarıl şarıl başkaldırı ve kavga akıyor (bi de timoti şelmıt burda o kadar tatlı ki öl de ölim askim)

  • The Color of Pomegranates

    The Color of Pomegranates

    ★★

    beğenen gidip endless poetry izleyebilir

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★½

    filmin türü: korku. lütfen düzeltin

  • I’ll Leave You Two Alone

    I’ll Leave You Two Alone

    üç karakterin de arasında gereksiz bi sexual tension var

  • Blind Chance

    Blind Chance

    ★★★★

    aile,siyaset, din ve kendi isteklerimiz.. şu anki türkiye'de (ve ömür boyu) bu kavramlar sürekli aklımızı kurcalayıp gündemimizi oluştururken, dönemin polonya hükûmetiyle kıyaslamamak mümkün değil. bir kadın hep var, devletin baskısı her zaman bir yerlerde can sıkacak, o ihtimaller aklımızı kurcalayacak.. yeri gelecek olabilecek en güzel geleceği elimizin tersiyle ittiğimizi çok sonradan anlayacağız. iyi ki diyecek miyiz bir gün? vitek gibi o güçlü tutkuyla ideallerimizin peşinden gidip en azından o uğurda yandık diyebilecek miyiz?

    bugünlerde çok az düşünüyorum, dünya telaşına daldım, beynimi sadece taşıyorum. kiéslowski bu gece aklımı yormamı, zihnimin varlığını kendime hatırlatmamı sağladı. iyi ki vardın canım.

  • Apartment

    Apartment

    arama bi daha sapık herif :D

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★½

    yeniden izleyecek gücü kendimde nasıl buldum bilemiyorum. julie ile yeniden yüzleşme fikri beni o kadar geriyordu ki kendimi daha iyi çözebilme fırsatını sunacağını bilmesem izlemezdim. ben julie nin korkak haliyim. denemekten, haksız çıkmaktan korkan, ona öğretilenlerin hepsine boyun eğmiş aza kanaat eden kız çocuğu. içimde bastırdığım tüm duyguları julie birebir yaşarken; deneyimleyip acısını, hüznünü, aşkını umarsızca yaşarken onu kıskanmamam hiç mümkün değil. haydar ergülen diyor ki: "Hayatımı nasıl taramalıyım ki fiyakalı dursun?" hep bunu soruyorum kendime neyi seçmeliyim neyi sevmeliyim bunu şu an yapmamalıyım bu duygumu belli etmemeliyim hayır yağmur hayır kendini rahat bırakmalısın.

  • The Great Istanbul Depression

    The Great Istanbul Depression

    ★★★★

    yes be! o kadar içten geldi ki o kadar şirin.. senaryodaki hiçbir şeyin baktığınızda ortak bir bağlamda toplanmadığını düşünmek çok olası. bunu gerçekten dibine kadar yaşamış biri olarak 1 ayda kendi bölümümden çok farklı 4 iş denemiş, en sonunda sadece kendi mesleğimi yapmak istediğimi haykırmış, yalpalamış ve filmlere sarılan, yanında dostu olmayacak kadar şansız biri olarak bu film muhteşem bir ayna, moral düzeltir diye rakkas dinleyerek yatakta uzanarak kıvırtmak da bir o kadar gerçek.. nereden biliyorsun diye sormayın.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    müziklerin ritmi yüksek olduğu için filmin ritmi de ona uymuş tempo hiç düşmüyor. oyunculuklar muazzam en son kendimi ağlarken buldum. ve o caps geldi aklıma "BATERİSTİ ÇALAN KİŞİNİN ADI NE ACABA??