Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Lizzo

Love, Lizzo

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freedom on My Mind

Freedom on My Mind

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barbarella

Barbarella

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Urban Crisis and the New Militants: Module 6 - Black Moderates and Black Militants

The Urban Crisis and the New Militants: Module 6 - Black Moderates and Black Militants

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Niaye

Niaye

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry