Sort by

anna has logged 171 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hunger

Hunger

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
1922

1922

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry