Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Querelle

Querelle

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shadows and Light

Shadows and Light

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old School

Old School

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Major Payne

Major Payne

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Other Side of the Mirror: Bob Dylan Live at the Newport Folk Festival

The Other Side of the Mirror: Bob Dylan Live at the Newport Folk Festival

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
X

X

2022
×
★★
Edit this entry  
18
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★½
Edit this entry  
15
Relative

Relative

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Away from Home

Away from Home

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bitter Victory

Bitter Victory

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kisses

Kisses

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barn

Barn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Story of Three Loves

The Story of Three Loves

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
H Is for House

H Is for House

1973
×
Read the review Edit this entry  
30
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Motorway 65

Motorway 65

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Windermere's Fan

Lady Windermere's Fan

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long Strange Trip

Long Strange Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
Edit this entry  
13
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
BoxBallet

BoxBallet

2020
×
Edit this entry  
13
Bestia

Bestia

2021
×
Edit this entry  
13
Affairs of the Art

Affairs of the Art

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Walker

The Walker

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry