RSS feed for Scott

Scott has logged 132 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
Edit this entry  
16
Urgh! A Music War

Urgh! A Music War

1981
×
Edit this entry  
16
To Joy

To Joy

1950
×
Edit this entry  
16
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
Edit this entry  
14
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Recovery Boys

Recovery Boys

2018
×
Edit this entry  
13
Joris Ivens Digital

Joris Ivens Digital

2008
×
Edit this entry  
12
Cinemafia

Cinemafia

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Tale of the Wind

A Tale of the Wind

1988
×
Edit this entry  
11
The Cakemaker

The Cakemaker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Vault

The Vault

2017
×
Edit this entry  
02
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
Edit this entry  
26
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
Edit this entry  
25
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
Edit this entry  
25
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
Edit this entry  
24
The Beales of Grey Gardens

The Beales of Grey Gardens

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
That Summer

That Summer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
See No Evil

See No Evil

1971
×
★★½
Edit this entry  
18
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★★
Edit this entry  
18
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blink

Blink

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
Edit this entry  
04
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
Read the review Edit this entry  
04
The Art of Sitting Quietly and Doing Nothing

The Art of Sitting Quietly and Doing Nothing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
Edit this entry  
29
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry