Sort by

Scott has logged 259 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Intrusion

Intrusion

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Premonition

Premonition

2007
×
½
Edit this entry  
18
Ghost

Ghost

1990
×
Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Identity

Identity

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Azor

Azor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zappa

Zappa

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Light of Day

Light of Day

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Chestnut Man

The Chestnut Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prince: Sign o' the Times

Prince: Sign o' the Times

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
Edit this entry  
13
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caprice

Caprice

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
He Never Died

He Never Died

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry