• Gates of the Night

  • The Best Years of Our Lives

  • The Strange Woman

    ★★★

  • A Day in the Country

    ★★★★

  • Paisan

    ★★★★

  • Notorious

  • The Stranger

  • Cluny Brown

    ★★★½

  • Shoeshine

  • Gilda

    ★★★★

  • Crisis

    ★★½

  • Behind Green Lights

    ★★★

  • Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

  • Scarlet Street

  • They Were Expendable

  • Detour

    ★★★★

  • Spellbound

  • Rome, Open City

  • Dead of Night

    ★★★

  • San Pietro

    ★★★

  • The Southerner

    ★★★★

  • The Body Snatcher

    ★★★

  • Murder, My Sweet

  • Meet Me in St. Louis

  • Ivan the Terrible, Part I

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★★★

  • To Have and Have Not

  • Laura

  • Double Indemnity

  • Gaslight

    ★★★★

  • The Miracle of Morgan’s Creek

  • Lifeboat

  • Day of Wrath

    ★★★★½

  • Le Corbeau

    ★★★½

  • Heaven Can Wait

    ★★★½

  • Angels of Sin

    ★★★½

  • I Walked with a Zombie

    ★★★

  • Hangmen Also Die!

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • The Palm Beach Story

    ★★★½

  • Fantastic Night

    ★★★

  • Saboteur

  • To Be or Not to Be

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Hellzapoppin'

  • The 47 Ronin

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

  • Suspicion

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • Man Hunt

  • The Blood of Jesus

  • The Lady Eve

  • High Sierra

  • The Ghost Train

    ★★★

  • The Philadelphia Story

  • The Mark of Zorro

  • Foreign Correspondent

  • They Drive by Night

    ★★★½

  • The Great McGinty

    ★★★½

  • Commandment Keeper Church, Beaufort South Carolina, May 1940

  • Rebecca

  • The Grapes of Wrath

  • His Girl Friday

  • The Shop Around the Corner

  • Swinging the Lambeth Walk

  • The Hunchback of Notre Dame

  • Ninotchka

    ★★★★

  • The Story of the Last Chrysanthemum

    ★★★★½

  • The Rules of the Game

  • Young Mr. Lincoln

  • Jamaica Inn