BestMoviesForLf has logged 33 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peaky Blinders: The True Story

Peaky Blinders: The True Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rebooted

Rebooted

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monster Pets: A Hotel Transylvania Short

Monster Pets: A Hotel Transylvania Short

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry