RSS feed for I’m

I’m has logged 68 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry