RSS feed for I’m

I’m has written 377 reviews for films during 2019.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Yeah one of my favorite movies of all-time (and the Internet’s), well-paced, has a ton of heart, comedy of the charts and overall it was ahead of it’s time. Not a coincidence this failed in the box office and has gained a following ever since. Edgar Wright brings his unique vision to yet another action comedy, but this time centers it with romance. Crafting a world so unique that feels straight from the comic book, but sets itself apart by…

  • Octopussy

    Octopussy

    ★★★

    First of the positives: all the wackiness and over the top moments are well executed, Moore always shines as Bond, framing of the narrative is interesting, good cinematography and great fights. Although, Octopussy doesn’t manage to stand out even in Moore’s era as Bond, memorable moments keep this from being very bad, it’s more or less unsatisfactory. Left me wanting to end the film at times. I see the effort in making it fun which keeps this from being the worst Bond Film I’ve seen, yet when it comes to the story I was left empty.

  • Paranoid Park

    Paranoid Park

    ★★★★

    Firstly I’ve got to thank Film Twitter because I never would’ve checked this movie out by myself. That being said, Paranoid Park is a film that on paper, sounds completely unwatchable, but there’s something about Van Sant’s vision that keeps one captivated. Been meaning to watch his films and in my opinion, started out right. A minuscule story that feels life changing to the protagonist, the narrative is like reading a novel, short one but with vivid details. Off putting,…

  • Mean Streets

    Mean Streets

    ★★★★

    Who's That Knocking at My Door left me desiring more from early Scorsese, great ideas executed mildly. But Mean Streets feels more along the lines of a director’s feature length debut, I urge aspiring filmmaker’s to watch this picture. It isn’t perfect, unfocused and at times repetitive. Although a look of what’s to come on Scorsese’s filmography, filled with Christian undertones of penance and salvation, untrustworthy hero all drenched in red cinematography. Like I said, the lack of focus is not for everyone, including myself, but can’t deny the film’s succeeds in making me think a lot.

  • Transformers

    Transformers

    ★★★½

    Yeah this movie is deeply flawed, but can I just say that if you look at it as a comedy it’s better than most MCU movies these days. Also given that this is 2007, it’s beyond surprising that the VFX holds up so well, and the visuals are astounding. Will admit that Bay wasn’t the perfect man for the job, Steven Spielberg would’ve added class to it, but my God does Michael Bay know what audiences really want to see on the big screen.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    Knowing that Adam Sandler can score two gorgeous girls, gives me hope. Thank you Safdie brothers!

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    Adam Sandler has been in some of my favorite movies of all-time, Punch-Drunk Love, Happy Gilmore. He’s also been in some of the worst movies I’ve seen ever, Grown Ups 1 & 2 and Jack & Jill. So when it was announced he was starring in Uncut Gems, a movie directed Safdie Brothers known for Good Time, I didn’t know what to expect. But I was sure that opening day would be the day.

    All I knew is that the Sandman was…

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★★★

    Loved it even more second time around, wrote a review back in summer about it. Ignore my last part, this film’s pacing is remarkable, the whole movie is amazing. The fact that I bought the Blu-ray in $5.00 was insanely cheap, and I should’ve payed more for it.

  • Dirty Grandpa

    Dirty Grandpa

    Probably the worst movie I’ll ever own, Best Christmas present ever

  • For Your Eyes Only

    For Your Eyes Only

    ★★

    You know it’s not that good of a Bond film when I missed Charles Dance when he stopped being in the movie. (He literally says one line and dies)

    For Your Eyes Only tries to do a serious Bond but then old habits die hard and have many outlandish moments that don’t synchronize well. The Bond Girl was memorable and had a clear motive which I liked, Roger Moore as James Bond is always a win. 

    I think this movie had it’s odds in favor, but feels weird in Moore’s run. Wish to revisit this one though, when I have the whole franchise in mind.

  • Moonraker

    Moonraker

    ★★★

    There’s so much I can say about Moonraker, not as bad like people say it is but at the same time following a movie like The Spy Who Loved Me was bound to be doomed, it’s a miracle the quality is a bit consistent. Outlandish is the perfect word to describe this film, at no point you will be bored. The set design matches of quality like Star Wars (1977) and it’s not on purpose since Star Wars was big…

  • The Rock

    The Rock

    ★★★★½

    “Losers always whine about their best. Winners go home and Fuck the prom queen.”

    It’s an original Disney Michael Bay movie about two men played by Sean Connery and Nic Cage storming Alcatraz because crazy marines took it over with their sympathetic leader and taking hostages while threatening to launch rockets with nerve gas to San Francisco unless they give them $100 million.

    Of course it’s the best movie ever made.