Sort by

betty has logged 42 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Guide to Indulgence

A Guide to Indulgence

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Host

The Host

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Superbad

Superbad

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Edit this entry