Sort by

betty has logged 306 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★½
Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Garden State

Garden State

2004
×
★★
Edit this entry  
05
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Song of Love

Song of Love

1950
×
Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
½
Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry