• Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★½

    it makes me actually piss myself with laughter that they named a character ‘fernando’ purely to give cher an opportunity to sing. THERE IS NO OTHER REASON FOR HIM TO BE CALLED FERNANDO. NO REASON!!!!!

  • We Are Who We Are

    We Are Who We Are

    ★★★★½

    further proof that mr guadagnino owns my ass

    2020 ranked baby!

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

    the first time i logged this film was approximately 366 (leap year and all that shit) days ago. so, i hereby christen today, november 25th, as the scott pilgrim national holiday. i will watch this film every november 25th for the rest of my life.

  • Revolutionary Road

    Revolutionary Road

    ★★★

    looool imagine deciding to make a movie about a couples inevitable demise, casting your wife in it and then the making of said movie leading to the end of your own marriage

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

    🎵double 😜👊🏼 double 👋🏼😳 toil and trouble 😜👊🏼 fire burn👋🏼😳 and cauldron 😜👊🏼 bubble👋🏼😳🎵

  • The Apartment

    The Apartment

    ★★★★

    well the apartment sure was.... apartmenty

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    this movie really pushes my obsession with war movies and skinny white boys to the limit

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★

    when kate winslet’s character met jack black’s character my sister said ‘i bet she’ll describe him as ‘yummy’.’

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★½

    my favourite niche is girls doing ballet while some evil forces corrupt them. i love that shit

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★★

    did they only use george michael’s music so they could get the rights to the title ‘last christmas’ and the actual song at the end because contextually there is no other plausible reason

  • The Grinch

    The Grinch

    ★★

    in the wise wise words of The (real) Grinch- 'THE IMPUDENCE! THE AUDACITY! THE UNMITIGATED GALL!'

  • You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★★½

    why didn’t she realise it was joe fox?? who’s voice did she think she was hearing on the voiceover every time he was sending an email??