• Licorice Pizza

  • The Power of the Dog

  • Titane

    ★★★★½

  • Drive My Car

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Mank

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Dreams in the Field

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

  • Untitled

  • Lost in Transit

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • The World to Come

    ★★★½

  • Martin Scorsese's Quarantine Short Film

  • The Half of It

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Zenek

  • Emma.

  • The Father

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★½

  • 1917

    ★★★½

  • The Irishman: In Conversation

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Babyteeth

    ★★★½

  • Corpus Christi

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★

  • A Rainy Day in New York

  • Midsommar

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Beanpole

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

  • Someone Great

  • Shazam!

    ★★½

  • Booksmart

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • The Mule

    ★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Green Book

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • mid90s

    ★★★½

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ½