Sort by

maja has logged 36 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Funny Face

Funny Face

1957
×
Read the review Edit this entry  
11
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Zenek

Zenek

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry