Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
maja

maja

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for maja
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • maja’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • mother!

    mother! 2017

    ★★½ Watched by maja 04 Jul 2021

    a very weird movie .

  • Buffalo '66

    Buffalo '66 1998

    ★★★★ Watched by maja 13 Jun 2021

    i hate vincent gallo

  • Day of the Wacko

    Day of the Wacko 2002

    ★★★ Watched by maja 26 Apr 2021

    i was laughing

  • La Haine

    La Haine 1995

    ★★★★★ Watched by maja 16 Mar 2021

    wooooo hooooo

  • I Care a Lot

    I Care a Lot 2020

    ★★★ Watched by maja 10 Mar 2021

    this happened to my grandma

  • The Virgin Suicides

    The Virgin Suicides 1999

    ★★★½ Watched by maja 26 Feb 2021

    i cant sleep so why not a review of this movie.

    so for the past week i was reading ‘the virgin suicides’ i read the book in 6 days which is really quick for me. the novel has a lot of descriptions which i really liked... bla bla bla. sophia coppola’s film set off the whole vibe really well, but without reading the book i don’t feel like i would enjoy the movie as much as i did. since there…

  • Another Round

    Another Round 2020

    ★★★★ Watched by maja 21 Feb 2021

    mads mikkelsen 😖 he is so 😔

  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever 2021

    ★★ Watched by maja 14 Feb 2021

    soap making fight club?? 😍😍

  • Ex Machina

    Ex Machina 2015

    ★★★★½ Watched by maja 15 Jan 2021

    i was reading chat all the time but yeah

  • House

    House 1977

    ★★★★½ Watched by maja 12 Jan 2021

    i just realized how to log films here help

  • The Straight Story

    The Straight Story 1999

    Watched by maja 12 Jan 2021

    old people :’(

  • The Pianist

    The Pianist 2002

    ★★★★½ Watched by maja 10 Jan 2021

    the way roman polanski denationalize himself by making a film about poland in english,, such a great move poland doesn’t want him

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.