Sort by

alisa🍷 has logged 990 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
Read prior review Edit this entry  
30
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sissi

Sissi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sissi

Sissi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
Edit this entry  
21
Barbie: Dolphin Magic

Barbie: Dolphin Magic

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Edit this entry  
20
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★
Edit this entry