RSS feed for alisa🍷

alisa🍷 has logged 89 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantasia

Fantasia

1940
×
Read the review Edit this entry  
27
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Walking Stories

Walking Stories

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Here

Here

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Destinée

Destinée

2012
×
Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In Paris

In Paris

2006
×
Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Self-Criticism of a Bourgeois Dog

Self-Criticism of a Bourgeois Dog

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fiancés of the Bridge Mac Donald

The Fiancés of the Bridge Mac Donald

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Babysitter's Black Book

Babysitter's Black Book

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Rendez-Vous of Déjà-Vu

The Rendez-Vous of Déjà-Vu

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
17
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Read the review Edit this entry