2017

Bryant Frazer Bryant Frazer’s year to date

Bryant’s highest rated films

  • Re-Animator

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • Dead Ringers

    ★★★★★

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★½

  • Personal Shopper

    ★★★★½

  • Eros + Massacre

    ★★★★½

  • Badlands

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★½

  • Nocturama

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Liquid Sky

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Heroic Purgatory

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 69 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Dead Ringers

Jan 1

Most Watched

Heroic Purgatory

twice

John Wick: Chapter 2

twice

C.H.U.D.

twice

Last Film

Brawl in Cell Block 99

Nov 17

Genres, Countries & Languages

Drama
35 films
Thriller
19 films
Horror
15 films
Comedy
14 films
Action
14 films
Sci Fi
11 films
Mystery
10 films
Crime
8 films
Fantasy
7 films
Documentary
6 films
USA
52 films
France
10 films
UK
8 films
Germany
7 films
Japan
5 films
Canada
5 films
Belgium
4 films
Mexico
2 films
Netherlands
2 films
Sweden
2 films
English
58 films
Japanese
7 films
French
7 films
Spanish
7 films
German
5 films
Swedish
2 films
Russian
2 films
Italian
2 films
Portuguese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Bryant’s most liked review

Wonder Woman

★★★

In which the most iconic female comic book superhero finally gets a feature film to call her own. Much of this is delightful — Gal Gadot's performance is magnetic, and Patty Jenkins gives the film's engrossing midsection an authentic screwball savor, presenting Gadot's Diana as more frankly sexy than I…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Paris, Texas
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Grimsby
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Hot Biskits

Films watched in 2017

  • Brawl in Cell Block 99
  • The Beguiled
  • Personal Shopper
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Scum of the Earth
  • Murder on the Orient Express
  • The Beguiled
  • Jane
  • Blade of the Immortal
  • Blood Feast
  • Nocturama
  • Re-Animator
  • Raw
  • Blade Runner 2049
  • The Little Hours
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Lucky
  • Liquid Sky
  • Paris, Texas
  • mother!
  • It
  • Heroic Purgatory
  • Single White Female
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • Logan Lucky
  • Dunkirk
  • Coup d'Etat
  • Heroic Purgatory
  • Dawson City: Frozen Time
  • Atomic Blonde
  • Eros + Massacre
  • Ingrid Goes West
  • Leon: The Professional
  • That's Sexploitation!
  • Okja
  • Life
  • John Wick: Chapter 2
  • Wonder Woman
  • The Car
  • Logan
  • C.H.U.D.
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Colossal
  • C.H.U.D.
  • Badlands
  • Get Out
  • The Initiation
  • The Lure
  • Brimstone
  • The Exterminating Angel
  • John Wick
  • John Wick: Chapter 2
  • Sausage Party
  • The Salesman
  • La La Land
  • Paterson
  • Silence
  • I Am Not Your Negro
  • Grimsby
  • Hot Biskits
  • Dirty Gertie from Harlem U.S.A.
  • The Blood of Jesus
  • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds
  • HyperNormalisation
  • Julieta
  • Toni Erdmann
  • Dead Ringers

Highly rated films Bryant missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Call Me by Your Name
  • Lady Bird
  • Coco
  • The Florida Project
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more