• Dune

    Dune

    ★★★½

    Easily a massive improvement over the original version, with absolutely gorgeous cinematography and a stellar soundtrack, but unfortunately still held back by a reliance on exposition, a few wooden performances, and some odd pacing.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    How was this worse than the first one

    And fuck that post credits scene

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Other than Rami Malek being wasted this was an incredible ending to the Craig era of Bond movies. Excited for whatever is next.

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

    A really unique satirical comedy that made me laugh far more than I expected. Andy Samberg continues to impress me not only with his comedic ability, but with his range in his performances.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    A breath of fresh air that really cements this new direction the MCU is taking - in this case, primarily with the action. Every fight sequence (Other than the final fight, which is a little too reliant on CGI, if you ask me) is incredible, with superb choreography and is very satisfying to watch.

    Of course, the character work and performances are great, in particular with Tony Leung as Wenwu, who is easily one of the best Marvel villains we've…

  • Marvel One-Shot: All Hail the King

    Marvel One-Shot: All Hail the King

    ★★★★

    Trevor Slattery is probably one of the best characters in the MCU unironically.

    Cautiously optimistic for Shang-Chi later today.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    What an unexpected gem. Genuinely one of the best animated films I think I've ever seen, with a great emotional centre in the Mitchell family's dynamic, coupled with the chaotic and zany visuals, as well as the brilliant humour. Excited to rewatch this again soon and see how it improves upon a second viewing.

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    A Sea Monster's parents arrive unannounced to a small town and begin abusing the population's children with no elaboration.

    But yeah, it was a fun ride!

  • The Brass Teapot

    The Brass Teapot

    Incredibly interesting premise here, but nothing really comes of it other than the obvious 'money is bad' message, which is a shame.

    Nice to see Cristin Milioti though, even if only in a small role.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★★

    Have not felt any motivation to watch anything recently so revisited this banger to get me back in the mood for movies.

    But genuinely this only got better the second time around, it's incredible.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

    After a break following my binge of the entirety of Twin Peaks and its prequel film, Fire Walk With Me, I finally sat down to watch Twin Peaks: The Return, and I have been left somewhat overwhelmed. It is certainly not what I was expecting - although after the original series' cliffhanger and ensuing 25 years hiatus, I'm not quite sure what I was expecting.

    My main takeaway is Kyle MacLachlan's performance. He is on top form throughout, seamlessly balancing…

  • Mandy

    Mandy

    ★★★½

    Has a somewhat unecessarily slow first half, but more than makes up for it in its batshit crazy second half. Cage is on fire here - I haven't seen much of his work, but I'm sure this must be a standout.