RSS feed for Alan

Alan has logged 324 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Kid

The Kid

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Life and Death of Peter Sellers

The Life and Death of Peter Sellers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Winter Wonderland

Winter Wonderland

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ladder 49

Ladder 49

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Storks

Storks

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Room on the Broom

Room on the Broom

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Moshi Monsters: The Movie

Moshi Monsters: The Movie

2013
×
Edit this entry  
11
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Edit this entry