RSS feed for Alan

Alan has logged 55 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
King Ralph

King Ralph

1991
×
★★★
Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Stick Man

Stick Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Only Fools and Horses - Rodney Come Home

Only Fools and Horses - Rodney Come Home

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Marmaduke

Marmaduke

2010
×
★½
Edit this entry  
17
Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Antz

Antz

1998
×
★★
Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Champion

The Champion

1915
×
★★★½
Edit this entry  
14
Detour

Detour

1945
×
★★★
Edit this entry  
13
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
Only Fools and Horses - The Jolly Boys Outing

Only Fools and Horses - The Jolly Boys Outing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Edit this entry  
09
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Queen's Corgi

The Queen's Corgi

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Time Freak

Time Freak

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry