RSS feed for Alan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Killer Elite

Killer Elite

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
S. Darko

S. Darko

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Control

Control

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
The Martins

The Martins

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Postman Pat: The Movie

Postman Pat: The Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Brighton Rock

Brighton Rock

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Edit this entry  
02
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Superman II

Superman II

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Spirit

The Spirit

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
Ladder 49

Ladder 49

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd

Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christie Malry's Own Double-Entry

Christie Malry's Own Double-Entry

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In America

In America

2002
×
★★★★
Edit this entry