Sort by

BigGinger has logged 159 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
Of Freaks and Men

Of Freaks and Men

1998
×
Edit this entry  
26
The Pokrovsky Gates

The Pokrovsky Gates

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Disgrace

Disgrace

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1992
×
Edit this entry  
04
Mathilde

Mathilde

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Fateless

Fateless

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
Edit this entry  
11
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beloved

Beloved

1998
×
Edit this entry  
20
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1990
×
Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No One Writes to the Colonel

No One Writes to the Colonel

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Gogol. The Beginning

Gogol. The Beginning

2017
×
Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
31
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Navigator

The Navigator

1924
×
Edit this entry  
22
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
13
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Moana

Moana

1926
×
Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★
Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Edit this entry