• Halloween

    Halloween

    ★★★★

    Just THE best slasher film ever

  • There's Something About Mary

    There's Something About Mary

    ★★★★

    Imagine putting coom in your hair and not immediately realizing that you just put coom in your hair, wouldn’t be me.

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★½

    Cavill makes a pretty fucking good Sherlock

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ★★½

    I mean you package anything with Halloween and I’m a fan

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★

    Seeing this in theaters for the first time really made realize how insane this movie must’ve been for people who saw it when it was originally released, most of the sfx work still holds up which is pretty absurd considering the pure amount of sfx in this.

  • On the Rocks

    On the Rocks

    ★★★★

    I don’t really know what genre this was supposedly to be but I thoroughly enjoyed all of it

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    my defining characteristic: being an anxious motherfucker the whole time I watch a yorgos film

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    I think this is the most re-watchable of all the MCU films, just really easy watching that certainly doesn’t take itself too seriously

  • Ghostbusters II

    Ghostbusters II

    ★★★½

    Watched this cause the digital code in the Ghostbusters (1984) Blu-ray gave me this instead

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★½

    Pleasantly surprised by this, really was not expecting a lot out of this (expectations rose for sure after I saw others reactions upon release) but still didn’t expect this to be anywhere near as good as it is. Legitimately one of the best films in the suspense/thriller genre.

  • Knock Down the House

    Knock Down the House

    ★★★★

    I would like us to elect AOC as our queen all in favor say I

  • Class Action Park

    Class Action Park

    ★★★½

    Imagine the cell phone footage that would exist if this place at its height had come along 20-30 years later, would’ve gotten shut down a whole lot quicker that’s for damn sure.