Sort by

Marc has logged 223 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Richard III

Richard III

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Year of the Everlasting Storm

The Year of the Everlasting Storm

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Apple

The Apple

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pinky

Pinky

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In My Room

In My Room

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemies of the State

Enemies of the State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klute

Klute

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Kid Could Paint That

My Kid Could Paint That

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caught

Caught

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Damned

The Damned

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry