Sort by

Marc has logged 29 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Starman

Starman

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home

Home

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Spy in Black

The Spy in Black

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry