RSS feed for BigJDog
  • The Mask

    The Mask

    ★★½

    Not as funny as it was 20 years ago.

  • Zazie dans le Métro

    Zazie dans le Métro

    ★½

    It was clever and unique but I did not think it was funny.

  • The Toxic Avenger

    The Toxic Avenger

    ★★★★½

    Love this stupid movie!

  • The 47 Ronin

    The 47 Ronin

    ★★★

    It was well shot but very boring.

  • Carlito's Way

    Carlito's Way

    ★★★★★

    This is a really underrated classic crime-drama-thriller and my favorite Brian DePalmer film. The cinematography looks beautiful. There's a few suspensful scenes done really well. And the performances are great. My favorite Sean Penn performance, you barely recognize him with his jew-fro hair.

  • Red Peony Gambler: Oryu's Return

    Red Peony Gambler: Oryu's Return

    ★★★½

    This is the sixth film in the series. All of these movies end in an awesome bloody sword fight that almost equals Kill Bill. But unfortunately the films (especially this one) are beginning to use the same storylines. Almost everything I saw in this one, I've seen in the earlier films.

  • The High and the Mighty

    The High and the Mighty

    ★★★

    A bit boring, too much talking between the passengers, John Wayne was barely in it. But you can clearly see it was a big influence on modern disaster films. That Korean chick was hot.

  • Spenser Confidential

    Spenser Confidential

    ★★½

    I figured out who the bad guy was 20 minutes in.

  • Fort Graveyard

    Fort Graveyard

    ★★★½

    This was an odd musical-comedy-war-drama set in the last days of WW2. Mifune plays a sergeant who commands a military band into the battlefield. He also brings his prostitute girlfriend and let's the young soldiers sleep with her. They also bring their instruments and play one song throughout the whole film. The battle scenes are actually really good and more realistic than American war films from this time. I kept being reminded of the battle scenes from Saving Private Ryan. However the movie was a little longer than it should have been.

  • God's Not Dead

    God's Not Dead

    ★★★★

    Lol. Been reading the reviews on letterboxd for this and a lot of people really hate this movie.

    I have seen Christian movies with way worse quality and bad acting than this. Maybe half of the characters weren't necessary and just there for filler but that didn't bother me too much.

    I read a few reviews that this is a hateful movie. I really don't see how it is.

  • Kindergarten Cop

    Kindergarten Cop

    ★★★★½

    One of my childhood favourites. Still a classic!

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★★

    The 100th movie I've watched this year (did not plan that). This is an Epic Action-drama Masterpiece!