Sort by

jeferson has logged 81 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Monica and Friends: Bonds

Monica and Friends: Bonds

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Real: The Plan Behind History

Real: The Plan Behind History

2017
×
★½
Edit this entry  
07
The French Revolution

The French Revolution

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Untitled Rick Howard Project

The Untitled Rick Howard Project

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Lou

Lou

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
1985

1985

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Edit this entry  
22
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
20
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry