Sort by

jeferson has logged 67 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Untitled Rick Howard Project

The Untitled Rick Howard Project

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Lou

Lou

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
1985

1985

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Edit this entry  
22
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
20
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry