Sort by

biglou954 has logged 194 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Education of Sonny Carson

The Education of Sonny Carson

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flawless

Flawless

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Swap

The Swap

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holes

Holes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spy Kids: All the Time in the World

Spy Kids: All the Time in the World

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Chase

The Chase

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Brooklyn's Finest

Brooklyn's Finest

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry