• The Comfort of Strangers

    The Comfort of Strangers

    ★★★

    Sartorial delight

  • Revanche

    Revanche

    ★★½

    The film's title is Revenge, but Redemption would be a more honest title.

    Revanche is not an exciting film, in fact it is quite slow. During the first act, one might expect this, enjoying the time spent with the characters, to learn about then, understand their motivations. However the pace does not keep time with the plot, to the film's detriment. The middle third of the film dragged in a major way, to the point that I expected it to…

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    An effective, if slightly ham-fisted condemnation of the slow erosion of the American farmer's way of life.

    Hell or High Water is set in Texas, sometime shortly after the 2008 financial collapse. Banks, are foreclosing on ranches and homes across the state. It is because of this that we can empathize with our protagonists, out on a series of bank heists to save their family farm. Despite their actions, we're in their corner, hoping they get out of this mess…

  • One More Time with Feeling

    One More Time with Feeling

    ★★★★½

    A glimpse into the making of a fantastic record, shot gorgeously by Andrew Dominik and his team.

    Cave's ruminations on the trauma of losing a loved one and how it affects his work / personal life is deeply touching and incredibly insightful.

  • Mala Noche

    Mala Noche

    ★★★

    Mala Noche is a poignant look towards the relationships that people form. One could quickly jump to assert that the characters are either gay, or illegal immigrants, or in some cases are both, but that isn’t really the point. Gus Van Sant’s debut feature is a film about people, these ones just happen to live on the periphery. It refuses to pass judgment because of the characters’ sexuality or nationality, and it succeeds because of that, not in spite of it.

  • In Cold Blood

    In Cold Blood

    ★★★★★

    Adapted from Truman Capote’s novel of the same name (which I haven’t read but certainly will), In Cold Blood follows two lowlife criminals on their journey to the gallows. The set up is simple, two men, one an ex con and the other a lowlife with a need for some quick cash, set out to rob a wealthy rural family. The home invasion quickly sours, resulting in the murder of all inside the home. The men are caught, and hanged.…

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    Imagine if Fight Club and Get out had a baby, but it had Aspergers. And that bastard child was raised by Yorgos Lanthimos. That's The Art of Self-Defense. This is not a compliment.

  • Se7en

    Se7en

    ★★★

    Finally caught up with Fincher’s Se7en. Did he start the wave of stylizing words with symbols that almost work? FVDED, VLONE, etc… It’s hard to say. What I do know for sure is that title aside, Se7en has style out the ass, and a pretty compelling story to back it up.

    The setup isn’t a revelation. There’s a killer on the loose, and the two detectives assigned to the case don’t see eye to eye at first. One, Somerset is…

  • True Romance

    True Romance

    ★★★

    It’s 1993. Quentin Tarantino no doubt has a thing for Mexican standoffs, and Tony Scott has a thing for Patricia Arquette’s chest. True Romance is a wild movie. Much like the characters in Clarence’s comic books, the players in True Romance are larger than life; caricatures pushed to the extreme. Pitt is the ultimate stoner. Oldman is the ultimate aspiring black gangster, Rapaport is the ultimate… Rapaport? The film is fun, fast, and jumpy in classic Scott fashion. It’s a…

  • Elevator to the Gallows

    Elevator to the Gallows

    ★★★★½

    The best laid plans of mice and men often go awry, so the saying goes. And it holds true for Julien, Louis Malle’s protagonist in Elevator to the Gallows.

    Julien, in collaboration with his boss’s wife, conspire to kill the man and frame it as a suicide. The hit goes off no problem, but an oversight as he’s escaping the boss’s office forces him to return to the office building. He does so, but only after starting his car. While…

  • The Getaway

    The Getaway

    ★★½

    What a bizarre film. The opening sequence is over 10 minutes long, and cross-cuts a number of timelines and events to introduce the film’s characters. The droning sound of industrial looms permeate the scene, and lends itself to a sense of urgency and pent-up frustration. This montage sequence ends when our protagonist, Doc McCoy is released from prison after his wife Carol engages with unseen acts with the warden.

    Fresh out of the pen, McCoy is tasked with robbing a…

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★★

    What can I say that hasn't already been said? A masterpiece.