RSS feed for Austin
  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    There hasn't been a phrase invented yet to accurately tell you all how beautiful this film is.

  • Between Two Ferns: The Movie

    Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

    Like, I laughed a lot at the stupidity, but, it's not good? It's fine; watchable. It is one of those "Ooo look it's [cameo]!" type movies, which are usually mediocre, but they know that, so it may be genius as well??

    Also, you know your film struggled to find a tone when THE funniest parts of the movie are your credits in which you have bloopers. I was CRYING during the credits.

  • Adam Devine: Best Time of Our Lives

    Adam Devine: Best Time of Our Lives

    ★★★½

    My brother only laughed twice, but I was having a blast.

  • Battle at Big Rock

    Battle at Big Rock

    ★★★★

    *Michael Scott with his arms out* "THANK you!"

    THIS is what I want from this franchise, honestly. This was basically a horror film. A low-budget-esque short film about a family that has nowhere to run when a dinosaur is trying to eat them. YES. PLEASE. And then we see snippets of people living their lives while dinosaurs are invading their space. Like, thank you! What was life like in between Jurassic World and Fallen Kingdom? Now, we have a taste. And it was great.

    That wedding bit got a good chuckle out of me, too.

  • Here Comes the Boom

    Here Comes the Boom

    ★★★½

    I think this was the first time I've watched this since 2012. I enjoyed myself.

  • Dora and the Lost City of Gold

    Dora and the Lost City of Gold

    ★★★★★

    Yeah I watched twice in a row. Sue me.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    I can't wait for the day when Warner Bros. puts this franchise, extended or otherwise, on 4K.

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

    What a solid little horror film. There are a handful of well-crafted visuals in here that I enjoyed. The characters seemed to be written by adults who think teenagers talk in a certain way, when they don't, but other than that, I enjoyed Scary Stories. The "red" scene lasted so long that it messed up my vision for a solid few minutes after haha.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    Now that I knew where the jump-scares were, I sat back and enjoyed myself more this time. I really watched everyone's performances. Got sucked into the story more. I still think had I not seen the mirror bit in the trailer (or, most of it, I guess), I would have puked. It's fudgin' creepy as balls. "One, two... !" is also wonderfully done.

  • Bottom of the 9th

    Bottom of the 9th

    ★★★

    I forgot to log this last month, so I don't remember the exact night I watched it. It was fine.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    I loved it 1500!
    Certain moments would have been more horrifying if I hadn't seen the two trailers, but, whaddya gonna do?

    "Hey you saw a movie that wasn't Dora! Look at you!" I know, right?

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    ★★★½

    And thus commences my trial of rewatching the MCU in its entirety, in chronological order. Wish me luck.

    Also, his THEME gives me the CHILLS every dang time I hear it.