• Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★½

  • The Super Bob Einstein Movie

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Christmas at Castle Hart

  • Making Spirits Bright

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • An Unexpected Christmas

  • House of Gucci

    ★★★½

  • A Kiss Before Christmas

  • A Christmas Together With You

  • Nantucket Noel

  • Encanto

    ★★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • There's Someone Inside Your House

    ★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★★

  • Procession

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Cinderella

    ½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • Malignant

    ★★★★

  • Candyman

    ★★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★½

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★½

  • The Resort

    ★★½

  • Mortal Kombat

    ★½

  • Bad Trip

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Tiger

    ★★★

  • Five Star Christmas

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Hubie Halloween

    ★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Host

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • You Should Have Left

    ★★½

  • Good Boy

    ★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • The Dark and the Wicked

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • The Hunt

    ★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★★½

  • The Trip to Greece

    ★★½

  • Alone

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • The Call of the Wild

    ★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Be Water

    ★★★

  • Bad Hair

    ★★★½

  • His House

    ★★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½