Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
Read the review Edit this entry  
01
Alone

Alone

2020
×
Edit this entry  
01
Countdown

Countdown

2019
×
Edit this entry  
31
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Heart Shot

Heart Shot

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Pie

American Pie

1999
×
★★
Edit this entry  
29
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Munchausen

Munchausen

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gifted Hands: The Ben Carson Story

Gifted Hands: The Ben Carson Story

2009
×
★★
Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Edit this entry