Sort by

Calebe has logged 123 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry