Bilbo has logged 644 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

2019
×
Edit this entry  
23
Sebastian Maniscalco: Stay Hungry

Sebastian Maniscalco: Stay Hungry

2019
×
Edit this entry  
23
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
Edit this entry  
23
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
23
Dan Soder: Son of a Gary

Dan Soder: Son of a Gary

2019
×
Edit this entry  
23
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Edit this entry  
23
Jeff Garlin: Our Man in Chicago

Jeff Garlin: Our Man in Chicago

2019
×
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Adventures of Supernigger: Episode I - The Final Chapter

The Adventures of Supernigger: Episode I - The Final Chapter

2004
×
Edit this entry  
06
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bounce

Bounce

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Machete

Machete

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creed II

Creed II

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
King of Herrings

King of Herrings

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Restoring the Apu Trilogy

Restoring the Apu Trilogy

2015
×
Edit this entry  
02
Once There Was Everything

Once There Was Everything

2017
×
Edit this entry  
02
Elemental

Elemental

2015
×
Edit this entry  
02
BIFA: 15 Years

BIFA: 15 Years

2013
×
Edit this entry  
02
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
Edit this entry  
02
Tarantino: From Below

Tarantino: From Below

2012
×
Edit this entry  
02
Sounds of Aronofsky

Sounds of Aronofsky

2012
×
Edit this entry  
02
Trick or Truth

Trick or Truth

2014
×
Edit this entry  
02
Mirrors of Bergman

Mirrors of Bergman

2015
×
Edit this entry  
02
The World According to Koreeda Hirokazu

The World According to Koreeda Hirokazu

2013
×
Edit this entry  
02
Godard in Fragments

Godard in Fragments

2016
×
Edit this entry  
02
Auteur in Space

Auteur in Space

2015
×
Edit this entry  
02
Ozu: Passageways

Ozu: Passageways

2012
×
Edit this entry  
02
Kubrick: One-Point Perspective

Kubrick: One-Point Perspective

2012
×
Edit this entry  
02
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
Edit this entry  
02
Eyes of Hitchcock

Eyes of Hitchcock

2014
×
Edit this entry  
02
Malick: Fire & Water

Malick: Fire & Water

2013
×
Edit this entry