Bill has logged 498 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Denver and the Muppets: A Christmas Together

John Denver and the Muppets: A Christmas Together

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Festival

Festival

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
P2

P2

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trancers

Trancers

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Box

The Box

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry