Bill has logged 54 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Private Property

Private Property

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shocker

Shocker

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Horror Show

The Horror Show

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
31

31

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Haunted World of El Superbeasto

The Haunted World of El Superbeasto

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Feast of the Seven Fishes

Feast of the Seven Fishes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ouija

Ouija

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry